Rychlá vymahatelnost práva

Jednací řád

NEZÁVISLÁ ARBITRÁŽNÍ ASOCIACE, s. r. o.
Elišky Přemyslovny 383
156 00 Praha 5 – Zbraslav

Jednací řád pro rozhodčí řízení

 

Jednací řád si můžete stáhnout zde:

NEZÁVISLÁ ARBITRÁŽNÍ ASOCIACE - Jednací řád.doc (115 kB)

 

Preambule

 

 

NEZÁVISLÁ ARBITRÁŽNÍ ASOCIACE, s. r. o. (dále jen „ A s o c i a c e “) zabezpečuje organizačně, ekonomicky a technicky činnost fyzických osob zapsaných na Listině rozhodců (dále rovněž jen jako „Listina“) vedenou touto Asociací při rozhodování majetkových sporů dle zákona č. 216/1994 Sb. o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů, ve znění pozdějších předpisů (dále rovněž jen jako „ZRŘ“).

 

 Základním účelem rozhodčího řízení vedeného před rozhodci zapsanými na Listině je hospodárné a efektivní vyřešení majetkového sporu mezi účastníky. Rozhodci postupují v řízení bez zbytečných průtahů a formalit.

 

 

Asociace schválila následující jednací řád pro rozhodčí řízení (dále jen "Jednací řád"),

jímž se budou řídit rozhodci zapsaní na Listině vedené Asociací.

 

§ 1

Základní ustanovení

 

 

     (1)        Jednací řád upravuje postup v rozhodčím řízení tak, aby byla zajištěna spravedlivá  ochrana práv a oprávněných zájmů účastníků, jakož i výchova k zachovávání zákonů, k čestnému plnění povinností a k úctě k právům jiných osob.

 

     (2)        Rozhodci rozhodují majetkové spory, jestliže je jejich pravomoc pro daný spor založena:

a)      platnou rozhodčí smlouvou nebo rozhodčí doložkou (ust. §§ 2 a 3 ZRŘ),

b)      písemnými projevy účastníků v již zahájeném rozhodčím řízení, ze kterých je patrná nepochybná vůle podřídit se pravomoci Rozhodce,

c)      nevznesením námitky nedostatku pravomoci Rozhodce, zakládající se na neexistenci, neplatnosti nebo zániku rozhodčí smlouvy, nejde-li o neplatnost z důvodu, že ve věci nebylo možno rozhodčí smlouvu uzavřít, a to nejpozději při prvním úkonu v řízení, týkajícího se věci samé, není-li dána pravomoc podle písm. b).

 

     (3)        Rozhodčí řízení podle Jednacího řádu je jednoinstanční.

 

     (4)        Nedohodnou-li se účastníci jinak, je rozhodčí řízení podle Jednacího řádu neveřejné.

 

§ 2

Předsedkyně

 

(1) Statutárním orgánem Asociace je předsedkyně, která je zároveň jednatelkou firmy. Asociaci zastupuje navenek a dále vede Listinu rozhodců. Zápisy a vyškrtnutí na Listině rozhodců provádí předsedkyně s okamžitou účinností.

 
(2) Předsedkyně určí pro konkrétní rozhodčí řízení rozhodce vedeného na Listině rozhodců, přičemž sama předsedkyně je na Listině vedena též, a je tudíž oprávněna rozhodcem jmenovat sama sebe.  

 

§ 3

Rozhodce, Rozhodčí senát

 

(1)  Rozhodcem je osoba zapsaná na Listině rozhodců Asociace.


(2)  Rozhodcem nebo členem Rozhodčího senátu může být pouze zletilá osoba, která splňuje podmínky pro výkon této funkce ve smyslu zákona o rozhodčím řízení, a která je odborně a morálně způsobilá k řádnému vedení rozhodčího řízení a rozhodování v rozhodčím řízení.  

(3)  Při výkonu funkce je rozhodce nezávislý a nemůže mít povahu zástupce kteréhokoli účastníka rozhodčího řízení. Rozhodce je povinen zachovávat mlčenlivost      o skutečnostech, o kterých se dozvěděl v souvislosti s výkonem funkce rozhodce, pokud nebyl této povinnosti zproštěn. Rozhodce mohou mlčenlivosti zprostit strany.


(4)    Spory podle tohoto Jednacího řádu rozhoduje rozhodce nebo rozhodčí senát. Rozhodčí senát je tříčlenný a je složen z rozhodců vedených na Listině rozhodců Asociace. Neurčí-li rozhodčí smlouva nebo doložka jinak, rozhoduje spory podle tohoto Jednacího řádu jediný rozhodce. Ustanovení tohoto Jednacího řádu o Rozhodci se použije obdobně také na rozhodčí senát.

(5) Spor rozhoduje jediný rozhodce, pokud hodnota předmětu sporu v době podání žaloby nepřevyšuje 30.000.000,- Kč a strany sporu výslovně nesjednaly v rozhodčí smlouvě rozhodování sporu tříčlenným rozhodčím senátem. V ostatních případech rozhoduje spor rozhodčí senát složený ze tří rozhodců, nebo pokud se o tom strany dohodly, jediný rozhodce. Ustavení rozhodčího senátu nebo jmenování jediného rozhodce se provádí podle tohoto Řádu.


(6)    V případě, že rozhodce nebo člen Rozhodčího senátu přestal být rozhodcem zapsaným na Listině rozhodců Asociace nebo není schopen ze závažných důvodů tuto funkci vykonávat, určí předsedkyně Asociace nového rozhodce nebo člena rozhodčího senátu a tuto skutečnost oznámí účastníkům rozhodčího řízení bez zbytečného prodlení.  

(7) Pokud ze smyslu jednotlivých ustanovení nevyplývá něco jiného, platí vše, co je stanoveno o rozhodcích a rozhodčím senátu, také o jediném rozhodci.

   

 

        Část druhá

      Řízení

Hlava I.

Obecná ustanovení

  

              § 4

         Jednací místo

 

(1)                Jednací místo se určuje podle sídla Asociace či podle místa bydliště Rozhodce, neurčí-li předsedkyně jiné místo s přihlédnutím k oprávněným zájmům  stran.

 

(2)                Na základě dohody stran lze jednání konat na jiném místě České republiky nebo  v zahraničí.

 

 § 5

Předkládání písemností

 

     (1)        Veškeré písemnosti týkající se rozhodčího řízení jsou účastníci povinni předložit v takovém počtu, aby každá ze stran a Rozhodce obdrželi po jednom vyhotovení.

 

     (2)        Písemnosti, s výjimkou písemných důkazů, se předkládají v češtině nebo v jazyce kontraktu nebo v jazyce, ve kterém strany mezi sebou korespondovaly. Rozhodci jsou oprávněni

                 podle vlastní úvahy nebo na návrh účastníků vyžádat od strany, která písemnost předložila, překlad do češtiny nebo zajistit takový překlad na její náklad.

     (3)        Podání je možno učinit písemně nebo v elektronické podobě podepsané elektronicky podle zvláštních předpisů. Podání se zasílají na adresu Asociace.

 

§ 6

Jazyk řízení

 

     (1)        Řízení se koná a rozhodnutí se vydává v češtině. Tlumočení do cizího jazyka je možné zajistit na žádost některého z účastníků.

                 Rozhodci na takovou žádost účastníků a na jejich účet zabezpečí službu tlumočníka, případně obstarají také překlad rozhodnutí, jakož i jiných písemností.

 

     (2)        Se souhlasem účastníků jsou Rozhodci oprávněni podle potřeby konat jednání, popřípadě i vynést rozhodnutí v jiném jazyce.

 

     (3)        Pro účel rozhodčího řízení se považuje český a slovenský jazyk za rovnocenný.

 

§ 7

Rozhodné právo

 

     (1)        V rozhodčím řízení se řeší spory podle příslušných hmotných norem českého práva, pokud se účastníci platně nedohodnou jinak.

 

     (2)        Rozhodce je oprávněn rozhodnout spor podle zásad spravedlnosti, avšak jen tehdy, pokud si to účastníci sjednali do zahájení řízení.

  

 

§ 8

Pravidla doručování

    

 

     (1)          Písemnosti se v průběhu rozhodčího řízení zasílají účastníkům, a to na adresy uvedené v žalobě (§ 12 odst. 1, písm. a), b) Jednacího řádu. Za adresu pro účely doručování se považuje též elektronická adresa.

 

     (2)          Má-li účastník zástupce s procesní plnou mocí, doručuje se pouze tomuto zástupci. Pokud má účastník v řízení něco vykonat osobně, doručuje se písemnost i jemu.

 

     (3)          Jestliže účastník po zahájení řízení změnil adresu, aniž to oznámil písemně Rozhodci přímo nebo prostřednictvím Asociace, je doručení platně provedeno odesláním písemností způsobem uvedeným v odst. 1.

 

     (4)          Rozhodce není vázán dohodami stran smluvního vztahu, ve kterých pro případné řešení sporů z tohoto vztahu vzniklých, sjednávají pravomoc Rozhodce jmenovaného Asociací, a kterými mezi sebou sjednávají pravidla o vzájemném informování o změně adres pro doručování. K těmto ujednáním rozhodce však může přihlédnout.

 

(5)    Žaloby, vyjádření k žalobám, předvolání a rozhodnutí se zasílají doporučeným dopisem s dodejkou (doručenkou) do vlastních rukou dle podmínek držitele poštovní licence nebo v elektronické podobě podepsané elektronicky podle zvláštních předpisů.

Při doručování straně sporu, která nebyla držitelem poštovní licence zastižena, ačkoliv se v místě doručení zdržuje, platí, že nevyzvedne-li si adresát zásilku do 10 dnů od uložení, považuje se poslední den této lhůty za den doručení, i když se adresát o uložení nedozvěděl. To platí i v případech, kdy se strana sporu v místě doručení nezdržuje, ale změnu adresy neoznámila, pokud z rozhodčí doložky nevyplývá něco jiného nebo tak nemohla učinit z důvodů, které sama nezapřičinila. Pokud držitel poštovní licence zásilku z těchto důvodů vrátí, aniž by zásilka byla uložena, považuje se za den doručení den vrácení této zásilky.

 

(6) Ostatní písemnosti mohou být doručeny doporučeným nebo obyčejným dopisem, kromě toho také telegraficky, telefaxem a prostřednictvím elektronické pošty (veřejné datové sítě).

 

(7) Kterákoliv z výše uvedených písemností může být doručena rovněž prostřednictvím pověřené osoby (např. zaměstnanec Asociace, kurýr), která zajistí potvrzení převzetí písemnosti, popř. odmítnutí jejího převzetí nebo jiné okolnosti, důležité pro doručení.

 

(8) Všechny písemnosti se považují za doručené, byly-li doručovány podle odst. 1 až 4, a to i tehdy, jestliže adresát písemnost odepřel převzít.

 

(9) Jestliže se nepodařilo doručit písemnost na poslední známou adresu účastníka, který nezvolil ani právního zástupce ani zmocněnce k přijímání písemností, aniž platí fikce doručení dle předchozího odstavce, je předsedkyně Asociace oprávněna jmenovat mu opatrovníka k přijímání písemností. Předsedkyně rovněž zabezpečuje styk s orgány státní správy v souvislosti se součinností při doručování.

 

§ 9

Navrácení úkonu

 

Jestliže se některý z účastníků do rozhodnutí ve věci nemohl z vážných důvodů řízení zcela nebo zčásti zúčastnit, nebo jestliže zmeškal bez své viny některý úkon potřebný k uplatnění nebo bránění svého práva, učiní Rozhodci k návrhu této strany přiměřená opatření, aby mohl to, co zameškal, vykonat dodatečně.

 

 

§ 10

Zajištění důkazů a předběžná opatření

 

     (1)        Po podání žaloby, avšak před vydáním rozhodnutí ve věci samé, může již určený nebo jmenovaný Rozhodce v naléhavých případech na žádost účastníka zajistit důkaz a k tomu účelu stanovit jednoho nebo i více znalců, anebo učinit jiné vhodné opatření.

 

     (2)        Ukáže-li se v průběhu rozhodčího řízení nebo i před jeho zahájením, že by mohl být ohrožen výkon rozhodčího nálezu, může kterýkoliv z účastníků požádat příslušný soud o nařízení předběžného opatření. O podání takového návrhu je strana povinna uvědomit Rozhodce.

Hlava II.

 Zahájení řízení

 
 

§ 11

Podání žaloby

 

     (1)        Rozhodčí řízení se zahajuje doručením žaloby s náležitostmi dle § 12 Jednacího řádu Asociace. Podmínkou pro projednání žaloby je zaplacení poplatku za rozhodčí řízení podle Pravidel o nákladech rozhodčího řízení.

 

     (2)        Nebylo-li v rozhodčí smlouvě stranami dohodnuto jinak, považuje se za datum podání žaloby den, kdy byla žaloba doručena Asociaci.

 

§ 12

Obsah žaloby

 

     (1)        V žalobě musí být uvedeny tyto údaje:

a)     označení účastníků sporu s uvedením jména, příjmení, obchodní firmy, IČ (příp. r.č.), sídla, statutárních zástupců, příp. právních zástupců,

b)     adresy účastníků pro doručování včetně případných elektronických adres,

c)      cena předmětu sporu,

d)      vylíčení skutkového, případně právního stavu věci, na kterém žalobce zakládá své žalobní nároky,

e)      označení důkazních prostředků, jimiž žalobce své žalobní nároky prokazuje, zpravidla, jsou-li navrhovány důkazy listinami, které má žalobce v držení,

         připojí k žalobě jejich originál případně ověřenou kopii,

f)      čeho se žalobce domáhá (žalobní nárok),

g)     datum sepsání žaloby,

h)     elektronický podpis žalobce podle zvláštního právního předpisu, je-li žaloba podávána elektronicky

i)       odkaz na právní skutečnost zakládající pravomoc Rozhodce (§ 2 odst. 2 Jednacího řádu)

j)       žádost o expresní vyřízení věci, pokud se ho žalobce domáhá.

 

     (2)        K žalobě musí být připojeny:

a)      doklad o právní subjektivitě stran ne starší než 3 měsíce

b)      plnou moc právního zástupce, pokud je žalobce zastoupen

c)      doklad o zaplacení poplatku za řízení

d)     originál či ověřená fotokopie smlouvy, ve které je sjednána rozhodčí doložka Asociace

e)      originál směnky, ve které je sjednána rozhodčí doložka Asociace

 

Žalobce podávající více žalob u Asociace může dohodnout jiný způsob prokazování právní subjektivity.

 

§ 13

Odstranění vad žaloby

 

     (1)        Pokud žaloba neobsahuje náležitosti stanovené Jednacím řádem § 12 odst. 1, 2 (žaloba není řádně podána), vyzve Rozhodce prostřednictvím Asociace žalobce písemně, aby zjištěné vady odstranil ve lhůtě, kterou k tomuto účelu určí. Do odstranění uvedených vad se žaloba věcně neprojednává a neběží lhůty pro vydání rozhodnutí.

 

     (2)        Jestliže ve lhůtě k tomu podle odstavce (1) určené nebudou nedostatky žaloby odstraněny, Rozhodce řízení usnesením zastaví. Na tento následek musí být žalobce ve výzvě podle odstavce (1) upozorněn.

§ 14

Přerušení řízení

 

Projednávání sporu může být na základě žádosti všech účastníků nebo z podnětu Rozhodce z vážného důvodu na určitou dobu přerušeno. O přerušení řízení rozhoduje Rozhodce usnesením. Po uplynutí doby, na kterou bylo řízení přerušeno, se v řízení pokračuje, pokud nebylo rozhodnuto o jejím prodloužení.

 

 

 

  

 Hlava III.
 Příprava projednání sporu

 
 

§ 15

Vyjádření k žalobě

 

     (1)        Rozhodce uvědomí o podání žaloby žalovaného, kterému zašle kopii žaloby s příslušnými písemnostmi.

 

     (2)        Současně Rozhodce vyzve žalovaného, aby do 7 dnů od doručení žaloby předložil k ní své písemné vyjádření doložené důkazy, jichž se žalovaný dovolává. V případě, že tak žalovaný neučiní, považují se skutečnosti uvedené v žalobě za nesporné.

 

§ 16

Vyloučení Rozhodce, znalce a tlumočníka

    

     (1)        Každý z účastníků je oprávněn uplatnit námitku podjatosti Rozhodce.

 

     (2)        O vyloučení Rozhodce z důvodu podjatosti rozhoduje na základě uplatněné námitky předsedkyně Asociace.

 

     (3)        Rozhodce je povinen bez odkladu oznámit účastníkům a předsedkyni Asociace všechny okolnosti, které by mohly vzbudit oprávněné pochybnosti o jeho nepodjatosti a pro něž by byl jako Rozhodce vyloučen.

 

     (4)        Bude-li námitce podjatosti vyhověno, jmenuje předsedkyně Asociace neprodleně nového Rozhodce. Stejným způsobem bude postupováno v případě, že Rozhodce oznámí skutečnosti uvedené v odst. 3.

 

     (5)        Ustanovení odst. 1 až 4 se vztahuje přiměřeně též na znalce a tlumočníky.

 

§ 17

Rozhodování o pravomoci

 

     (1)        Rozhodce je oprávněn rozhodovat o své pravomoci. Dospěje-li k závěru, že jeho pravomoc k rozhodnutí není dána, rozhodne usnesením o zastavení řízení.

 

     (2)        Námitky nedostatku pravomoci, zakládající se na neexistenci, neplatnosti nebo zániku rozhodčí smlouvy, nejde-li o neplatnost z důvodu, že ve věci

                 nebylo možno rozhodčí smlouvu uzavřít, může strana vznést nejpozději při prvním úkonu v řízení, týkajícího se věci samé.

 

 

§ 18

Příprava projednávání sporu

 

Rozhodce učiní veškerá opatření potřebná k rychlému a hospodárnému projednání a rozhodnutí sporu. Shledá-li to nutným, je oprávněn vyžádat od stran písemná stanoviska, důkazy a další písemnosti a stanovit k tomu přiměřenou lhůtu.

 

 

Hlava IV.

 Projednání sporu

 

 

§ 19

Způsob rozhodování sporu

 

     (1)        Rozhodce rozhoduje spor bez ústního jednání na základě předložených písemností.

 

     (2)        Ústní jednání se koná tehdy, pokud to Rozhodce považuje za potřebné k řádnému posouzení věci.

 

     (3)        O čase a místě konání ústního jednání vyrozumí Rozhodce strany předvoláním, které jim bude zasláno s takovým předstihem,

                 aby každý z účastníků měl k dispozici lhůtu nejméně 7 dnů na přípravu jednání a na cestu k ústnímu jednání. Se souhlasem stran

                 může být tato lhůta kratší.

 

     (4)        Průběh ústního jednání bude zachycen v protokole o jednání, který podepisuje Rozhodce. Protokol o jednání sepisuje osoba určená Rozhodcem.

 

 

§ 20

Vzájemná žaloba a námitka započtení

 

     (1)        Do rozhodnutí ve věci samé je žalovaný oprávněn v již zahájeném rozhodčím řízení uplatnit svůj vzájemný nárok vůči straně žalující:

a)      vzájemnou žalobou v případě uplatnění vyššího nároku, než který byl uplatněn žalobou nebo

b)      námitkou započtení v případě uplatnění nároku nižšího nebo stejné výše, jaký byl uplatněn žalobou.

 

     (2)        Jestliže žalovaný způsobí průtahy v rozhodčím řízení neodůvodněně opožděným podáním vzájemné žaloby nebo vznesením námitky započtení, může mu být uložena náhrada zvýšených nákladů, které tím vznikly, jakož i náhrada zvýšených výloh druhé strany s tím spojených. Za opožděné podání vzájemné žaloby nebo vznesení námitky započtením se zejména považuje podání, které je zasláno po lhůtě určené Rozhodcem k vyjádření žalovanému.

 

     (3)        Na vzájemnou žalobu a námitku započtení se přiměřeně vztahují ustanovení upravující náležitosti žaloby.

 

§ 21

Pokus o smír

 

     (1)        Rozhodce je podle okolností případu oprávněn vyzvat v každém stadiu řízení účastníky k uzavření smíru a uvést návrhy, doporučení a podněty, které podle jeho názoru mohou přispět k jeho uzavření.

 

     (2)        Jestliže v průběhu řízení strany ukončí spor uzavřením smíru a strany o to požádají, vydá Rozhodce smír formou rozhodčího nálezu, jehož obsahem bude dohoda účastníků o předmětu sporu, neodporuje-li obsah smíru právním předpisům.

 

§ 22

Dokazování

 

     (1)        Účastníci jsou povinni označit důkazy k prokazování svých tvrzení. Za důkaz přitom může sloužit vše, čím lze prokázat skutková tvrzení.

 

     (2)        Rozhodce je oprávněn vzít za svá skutková zjištění shodná tvrzení účastníků.

 

     (3)        Není třeba prokazovat skutečnosti obecně známé, jakož i právní předpisy uveřejněné ve Sbírce zákonů České republiky.

 

     (4)        Rozhodce rozhoduje, které z navrhovaných důkazů provede.

 

     (5)        Listinné důkazy předkládá účastník v originálech nebo úředně ověřené kopii. Rozhodce je oprávněn po předložení důkazu v originále

                 nebo úředně ověřené kopii založit do spisu neověřenou kopii listinného důkazu.

 

     (6)        Rozhodce může rozhodnout o tom, že bude vyslechnut svědek a o způsobu jeho výslechu.

 

§ 23

Hodnocení důkazů

 

     (1)        Rozhodce hodnotí důkazy podle své úvahy, a to každý důkaz jednotlivě a všechny důkazy v jejich vzájemné souvislosti.

 

     (2)        Listiny vydané státními orgány České republiky v mezích jejich pravomoci, jakož i listiny, které jsou zvláštními předpisy prohlášeny za veřejné,

                 potvrzují, že jde o nařízení nebo prohlášení orgánu, který listinu vydal a není-li dokázán opak, i pravdivost toho, co je v nich osvědčeno nebo potvrzeno.

 

Hlava V.

   Skončení řízení

          

    § 24

Rozhodnutí

 

(1) Rozhodčí řízení se podle tohoto Jednacího řádu končí vydáním rozhodčího nálezu nebo usnesení (dále rovněž „rozhodnutí“). Rozhodnutí se vydává zpravidla do 3 měsíců od řádného podání žaloby. Při urychlení řízení se rozhodčí nález vydá do 1 měsíce od řádného podání žaloby.

 

(2) Jestliže dojde před vydáním rozhodčího nálezu ke změně žaloby, běží nová 3 měsíční lhůta (1měsíční při urychlení) od doručení změny žaloby a doplnění případných náležitostí dle § 12. To však neplatí, pokud změna žaloby spočívá jen v omezení žalobního návrhu.

 

§ 25

Vydání rozhodčího nálezu

 

     (1)        Rozhodčím nálezem se rozhoduje o věci samé.

 

     (2)        Rozhodce rozhoduje na základě zjištěného skutkového stavu věci. Pro rozhodčí nález je rozhodující stav věci v době jeho vydání.

 

     (3)        Rozhodčí nález obsahuje údaje uvedené v § 26. Součástí výroku rozhodčího nálezu je rozhodnutí o věci samé a rozhodnutí o povinnosti k náhradě nákladů řízení. Pokud si smluvní strany výslovně neujednaly, že se rozhodčí nález neodůvodňuje, tak musí být z odůvodnění patrno, jaké důkazy Rozhodce provedl, jakými úvahami se při hodnocení důkazů řídil, které skutečnosti vzal za prokázané a které nikoliv a o která skutková zjištění své rozhodnutí opřel. Rovněž musí z odůvodnění vyplývat, proč nebyly provedeny další důkazy. Z odůvodnění musí být patrno, podle kterých zákonných ustanovení Rozhodce rozhodoval. Jestliže Rozhodce ve věci rozhodoval podle zásad spravedlnosti (§ 6 odst. 2 Jednacího řádu), musí být rovněž tato skutečnost uvedena v odůvodnění.

 

     (4)        Výrok rozhodčího nálezu na peněžité plnění může být vyjádřen v cizí měně, vyžadují-li to okolnosti případu a neodporuje-li to právním předpisům.

 

     (5)        Jestliže se ve výroku rozhodčího nálezu ukládá povinnost k plnění, je lhůta k plnění 3 dny od právní moci rozhodnutí, pokud Rozhodce nestanoví lhůtu jinou.

 

     (6)        Je-li dostatečně objasněna jenom část projednávaného předmětu sporu, je Rozhodce oprávněn rozhodnout částečným rozhodčím nálezem s tím, že v ostatních částech bude pokračováno v řízení a o nich rozhodnuto samostatně.

 

     (7)        Je-li sporným nárok, jak co do důvodu, tak co do výše, je Rozhodce oprávněn nejprve rozhodnout o důvodu tohoto nároku, a to mezitímním rozhodčím nálezem a teprve poté, je-li to třeba, pokračovat v řízení o výši nároku.

 

     (8)        Ustanovení o rozhodčím nálezu platí i pro částečný a mezitímní rozhodčí nález.

 

 

§ 26

Obsah rozhodčího nálezu

 

Rozhodčí nález obsahuje zejména tyto údaje:

a)      jméno rozhodce,

b)      datum vydání,

c)      označení stran a vedlejších účastníků a jejich zástupců,

d)     předmět sporu,

e)      výrok zahrnující také rozhodnutí o povinnosti k náhradě nákladů řízení,

f)       odůvodnění, pokud si smluvní strany výslovně neujednaly, že se rozhodčí nález neodůvodňuje,

g)      poučení o vykonatelnosti,

h)      podpis rozhodce.

 

§ 27

Doručení rozhodčího nálezu

 

(1) Rozhodčí nález musí být doručen účastníkům rozhodčího řízení.

 

(2) Pravidla pro doručování jsou stanoveny v § 8 Jednacího řádu.

 

 

§ 28

Doplnění a oprava rozhodčího nálezu

 

     (1)        Na žádost účastníka podanou do 15 dnů od doručení rozhodčího nálezu účastníku je Rozhodce oprávněn vydat doplňující rozhodčí nález, jestliže se ukáže, že rozhodčím nálezem nebylo rozhodnuto o všech žalobou uplatněných nárocích stran. Na doplňující rozhodčí nález se jinak použijí všechna ustanovení Jednacího řádu o rozhodčím nálezu.

 

     (2)        Chyby v psaní nebo počtech a jiné zřejmé nesprávnosti, které se vyskytnou v rozhodčím nálezu, opraví Rozhodce kdykoliv na žádost kteréhokoliv účastníka nebo i z vlastního podnětu a opravené vyhotovení rozhodčího nálezu zašle neprodleně účastníkům.

 

 

§ 29

Vykonatelnost rozhodčího nálezu

 

(1)        Rozhodčí nález nabývá dnem doručení účinku pravomocného soudního rozhodnutí. Po nabytí právní moci a vykonatelnosti opatří na požádání strany Rozhodce prostřednictvím Asociace rozhodčí nález doložkou právní moci a vykonatelnosti.

 (2)        Strany jsou povinny splnit všechny povinnosti uložené v rozhodčím nálezu ve lhůtách v něm uvedených. Nestane-li se tak, podléhá rozhodčí nález nucenému výkonu rozhodnutí (exekuci) v souladu s příslušným právním řádem.

 

§ 30

Zastavení řízení bez vydání rozhodčího nálezu

 

     (1)        Není-li ve sporu vydán rozhodčí nález, rozhodne Rozhodce usnesením.

 

     (2)        Usnesení o zastavení řízení se vydává zejména:

a)      v případech, kdy žaloba byla za řízení žalobcem vzata zpět,

b)      v případě, že účastník neuhradil poplatek dle Pravidel o nákladech rozhodčího řízení,

c)      dohodnou-li se účastníci na ukončení sporu, aniž by požádali Rozhodce o vydání uzavřeného smíru rozhodčím nálezem podle ust. § 21 odst. 2 Jednacího řádu,

d)     jestliže dospěje rozhodce k závěru, že jeho pravomoc k rozhodnutí není dána,

e)      neodstraní-li žalobce vady dle § 13 Jednacího řádu.

 

    (3) V případě, že dojde pouze k částečnému zpětvzetí žalobního návrhu ve smyslu ustanovení § 24, odst. 2, nevydává Rozhodce usnesení, jímž toto částečné zpětvzetí připouští.

 

(4) Pro vydání usnesení Rozhodce platí přiměřeně ustanovení pro vydání rozhodčího nálezu.

 

 

§ 31

Rozhodnutí o nákladech rozhodčího řízení

   

     (1)        Náklady rozhodčího řízení budou Rozhodcem stanoveny podle Pravidel o nákladech rozhodčího řízení. Způsob určení náhrady nákladů řízení může vyplývat i ze znění rozhodčí doložky.

 

     (2)        Účastníkovi, který měl ve věci plný úspěch, případně měl-li neúspěch pouze v nepatrné části, přizná Rozhodce náhradu nákladů potřebných k účelnému uplatňování nebo bránění práva proti účastníkovi, který ve věci úspěch neměl.

 

     (3)        Měl-li účastník úspěch ve věci jen částečný, Rozhodce náhradu nákladů poměrně rozdělí, případně rozhodne, že žádný z účastníků nemá na náhradu nákladů řízení právo.

 

     (4)        Účastník, který neměl úspěch ve věci, má právo na náhradu nákladů řízení, jestliže svým jednáním nezavdal příčinu k podání žaloby.

 

     (5)        Rozhodce přizná náhradu nákladů rozhodčího řízení dle zásad předchozích odstavců a subjektu, který tyto náklady vynaložil, a nebyly účastníky zálohovány.

 

 (6) Jsou-li dány důvody hodné zvláštního zřetele, nemusí Rozhodce výjimečně náhradu nákladů rozhodčího řízení zcela nebo zčásti přiznat.

 

 (7) Účastníci řízení si mohou v rozhodčí doložce výslovně ujednat, že náhrada nákladů rozhodčího řízení bude rozhodcem přiznána podle zásady úspěchu ve sporu.

 

 

 

Část třetí

Ustanovení společná a závěrečná

 

 

§ 32

Společná ustanovení

 

     (1)       Otázky řízení, které nejsou upraveny v tomto Jednacím řádu, se řídí ustanovením Zákona o rozhodčím řízení.

                Nestanoví-li Zákon o rozhodčím řízení nebo tento Jednací řád jinak, užijí se na rozhodčí řízení přiměřeně též ustanovení občanského soudního řádu.

 

    (2)        Přílohou a nedílnou součástí tohoto Jednacího řádu jsou  Pravidla o nákladech rozhodčího řízení.

                Pravidla o nákladech rozhodčího řízení si můžete stáhnout zde:  NEZÁVISLÁ ARBITRÁŽNÍ ASOCIACE - Pravidla o nákladech RŘ.doc (81,5 kB)

               

 

§ 33

Účinnost

 

 

Tento Jednací řád nabývá účinnosti dnem 14. srpna 2009

 

JEDNACÍ ŘÁD a PRAVIDLA O NÁKLADECH

Zde si můžete stáhnout:

Zde si můžete stáhnout:
NEZÁVISLÁ ARBITRÁŽNÍ ASOCIACE - Jednací řád.doc (115 kB)
>>

Zde si můžete stáhnout:

Zde si můžete stáhnout:
NEZÁVISLÁ ARBITRÁŽNÍ ASOCIACE - Pravidla o nákladech RŘ.doc (81,5 kB)
>>

Vzor směnky

VZOR SMĚNKY S NOVOU ROZHODČÍ DOLOŽKOU

18.08.2011 21:58
NAA - Vzor směnky s novou rozhodčí doložkou.pdf (407,8 kB)     NAA - Vzor směnky s novou rozhodčí doložkou.doc (39 kB)  
>>

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.